V prvom rade by si mal každý lyžiar zhodnotiť svoje požiadavky pred výberom v týchto bodoch:
- Aká je moja lyžiarska zdatnosť
- V akom teréne budem lyže používať
- Akú dĺžku oblúku preferujem
- Akú si predstavujem cenovú hladinu
Veľmi dôležitý faktor pri výbere lyží je lyžiarska zdatnosť. Lyžiarsku zdatnosť z hľadiska európskej klasifikácie rozlišujeme do týchto skupín:
- laik – začínajúci, menej skúsený
- adventure – stredne skúsený lyžiar
- sport – lyžiar so športovými ambíciami
Dôležitý faktor pri výbere lyží je povrch zjazdovky, na ktorom budeme lyžovať. Nie všade je povrch zjazdovky rovnaký a preto existuje niekoľko kategórií lyží, ktoré sú určené na jednotlivé povrchy svahov.
- Športové lyže patria lyžiarom, ktorí preferujú len upravené zjazdovky. Rozdeľujú sa na slalomky a obračky.
- Univerzálne lyže sú vhodné pre lyžiarov, ktorí uprednostňujú skôr upravené zjazdovky, ale niekedy zabrúsia aj do ľahších neupravených terénov. Tieto lyže sú momentálne najuniverzálnejšie a zároveň najpredávanejšie.
- All-mountainové lyže sú ako stvorené pre lyžiarov, ktorí majú radi upravené svahy, no častejšie zatúžia vyšantiť sa a zablúdia aj na neupravenú zjazdovku.
- Freerideové lyže sú určené pre nadšencov neupravených svahov a divej nespútanej prírody s adrenalínom v krvi. Ak sa rozhodnete pre kúpu práve týchto lyží je potrebné zvážiť úroveň vášho lyžovania a predovšetkým nepreceniť svoje schopnosti.
Lyže rozlišujeme na krátky oblúk (slalomky), na dlhý oblúk (obračky) a na stredný oblúk (univerzálky), ktoré teoreticky vedia krátky i dlhý oblúk.
Pri výbere Vašich lyží Vám odporúčam nákup u odborných špecializovaných firiem, ktoré majú s touto problematikou dlhšiu skúsenosť. Ak to bude tá naša, budeme nesmierne radi!
Pozor na kúpu nových lacných lyží!
V prípade ak ste príležitostný lyžiar, alebo je Váš rozpočet na nákup lyžiarskeho vybavenia obmedzený určite zvažujete aj kúpu použitých lyží za nižšiu cenu. Internet sa hemží inzerátmi s ponukami rôzneho vybavenia, platí tu však že musíte mať dosť široký prehľad o produktoch, nehovoriac o množstve času pretože, predsa len je najlepšie kupovať vec, ktorú vidíte a môžte si ju chytiť aby ste odhalili prípadné skryté závady akými sú napríklad príliš tenké hrany, vážne poškodenia sklznice či viazania alebo celkové opotrebenie lyže teda deformovania tvaru lyže používaním, takzvané pretlačenie. Aj z týchto dôvodov je pre väčšinu ľudí výhodnejšie využiť služby bazáru orientovaného špeciálne na tento šport s kvalifikovaným personálom, ideálne je ak máte možnosť si lyže ešte pred zakúpením vyskúšať.
Lacné nové lyže v sieťových aj potravinových predajniach sú často cenovo porovnateľné s jazdenými avšak kvalitatívne už nie. Tieto modely majú jadro tvorené polyuretánavou penou, zlé jazdné vlastnosti a nie sú vhodné v podstate ani pre začiatočníka. Takáto konštrukcia má nízku životnosť a v kombinácii s vyššou hmotnosť jazdca sa môže rádovo merať v dňoch lyžovačky, potom dochádza k tzv. prešliapnutiu pri ktorom sa jazdné vlastnosti zmenia zo zlých na tragické. Množstvo ľudí sa taktiež nechá zlákať lákavou cenou nových lyží, respektíve vysokou zľavou z pôvodnej ceny. Vo väčšine prípadov je to len obchodný trik praktizovaný hlavne sieťami športových predajní, ktoré si nechávajú u výrobcu vyrobiť modely lyží (tzv. SMU) ktoré sa dizajnovo skoro úplne zhodujú s aktuálnymi trhákmi sezóny, avšak konštrukčne sú ochudobnené (v katalógoch výrobcu sa nenachádzajú). Zľava na týchto lyžiach je v podstate iba virtuálna, tieto lyže sa vyrobili preto aby sa hneď vyložili zlacnené.