Mnoho ľudí presne nevie, čo všetko je pri výbere dôležité. Väčšinou sa začínajúci lyžiari uspokoja s tým, že im lyžiarky sedia na nohe a vybrali si správny typ. Veľkosť lyžiarky je rozhodne dôležitý parameter, ale netreba zabúdať na šírku a tuhosť (flex index)!

Veľkosť lyžiarky

Veľkosť lyžiarky je najdôležitejším kritériom pri výbere topánky. Ľudia majú tendenciu vyberať si až príliš veľké topánky, ktoré nie sú určené na ich veľkosť nohy, respektíve si vyberajte nie zbrklo, ale celkom rozumne a v pokoji. Zásadnou chybou je zlý odhad veľkosti Vašej nohy respektíve jej nepresné odmeranie. Okrem dĺžky treba merať aj šírku, čo mnohí podceňujú. Vačšina ľudí si vyskúša lyžiarske topánky v obchode a následne povie že sú im príliš tesné. Požadujú teda väčšiu veľkosť, čo je však chybou. Počítať by ste mali taktiež aj s vnútornou výstelkou, ktorá má taktiež relatívne veľký objem, ktorý sa však časom najmä pod vplyvom intenzívneho lyžovania zmenší a to aj o tretinu. Treba s tým počítať a tak si lyžiarky budete zrejme vyberať tesnejšie, ako by Vám vyhovovali. Po týždni lyžovania sa ich tesnosť upraví a budú „tak-akurát“ veľké. V nich by ste sa už mali cítiť skutočne príjemne a pohodlne.

Nielen teda veľkosť, ale aj šírka je dôležitá. Každý má predsa iný tvar svojej nohy a potrebuje aj iné lyžiarky, ktoré by mu plne vyhovovali. Šírka má tak isto špecifický parameter, ktorý sa pohybuje v rozsahu 92 až 104mm a výrobcovia ho štandardne udávaju pre veľkosť 26,5 Mondopoint (samozrejme s veľkosťou skeletu konkrétneho modelu boty sa úmerne zväčšuje). Má rovnaké postavenie v hierarchií výrobcu ako tuhosť skeletu (flex index).

Okrem dĺžky a šírky chodidla je nutné zohľadniť aj ďalšie faktory pri výbere lyžiarskej topánky. Môžu to byť napríklad výrastky, problémy s členkom alebo achilovkou, ale aj obvod lýtok, ktorý môže byť väčší, ako je bežné. Skúšať by ste mali topánky tak dlho, až kým sa nedostanete k tej ,,ideálnej,, niekedy je nútné využiť takzvaný bootfitting. Žiadna menšia bolesť sa nepripúšťa, pretože v topánkach sa musíte cítiť tesno, ale absolútne komfortne.

Flex index

Flex index hovorí o tuhosti lyžiarok. Tuhosť je závislá na Vašich skúsenostiach, ktoré máte s lyžovaním. Čím vyššie číslo, tým by ste mali byť skúsenejší. Netreba to však preceňovať a vždy by ste si mali vybrať také lyžiarky, ktoré sú aj so svojim flex indexom plne prispôsobené Vašim potrebám, požiadavkám a zohľadňujú aj Vaše skúsenosti.

Flex sa pohybuje čo sa týka lyžiarok pre dospelých od 60 do 160. Čím vyšší flex, tým pevnejší skelet ale aj vnútro lyžiarky tzv. papuča. Základným pravidlom aj keď ste začiatočník je to, aby nebol flex nižší ako je Vaša hmotnosť. Bez ohľadu na skúsenosti by mal flex spolu s váhou stúpať. Nikdy by ste však svoje skúsenosti nemali preceňovať a vždy by ste si mali lyžiarky vyberať podľa Vašich skutočných skúseností. Iba tak dostanete také jazdné vlastnosti, ktoré skutočne potrebujete a ktoré sú k lyžovaniu na Vašej úrovni nevyhnutné. Nezabúdajte na to, že lyžiarky su najdôležitejšou častou lyžiarskeho výstroja!

Lyžiarska obuv a jej výber je pomerne náročný, respektíve náročný na čas. Určite si nájdite dostatok času na to, aby ste si vybrali tie správne lyžiarske topánky, ktoré Vám budú po všetkých stránkach vyhovovať.

!! PRENAJMITE SI KOMPLETNÚ LYŽIARSKU VÝSTROJ OD 70,-€ NA CELÚ SEZÓNU !!