Lyžiarske okuliare ochránia váš zrak pred vetrom, snehom, vniknutím cudzích predmetov do očí a pred škodlivým UV žiarením. Medzi najdôležitejšie parametre patrí veľkosť, tmavosť skla, typ a tvar priezoru. Aké lyžiarske okuliare sa hodia na nočné lyžovanie, ktoré na slnkom zaliatu zjazdovku, a ako vybrať tie správne? Čítajte ďalej.

Lyžiarske okuliare a typ zorníkov

Lyžiarske okuliare môžu mať rôzne typy zorníkov, v základe rozlišujeme štyri. Každý z nich slúži nejakým spôsobom na ochranu zraku alebo zvyšuje komfort lyžiarov počas jazdy.

  • Bežný zorník nemá žiadnu špeciálnu povrchovú úpravu a vidíte cez neho najreálnejšie farby.
  • Fotochromatický zorník má funkciu automatickej zmeny zatemnenia podľa intenzity svetla.
  • Zrkadlový zorník poskytuje najlepšiu ochranu proti ostrému slnku. Zvonku je nepriehľadný.
  • Polarizačný zorník vás ochráni pred nepríjemnými odleskami slnka od vodnej hladiny či od skla.

Lyžiarske okuliare – farba priezoru nie je len pre štýl 

Lyžiarske okuliare (okuliare na snowboard, lyže či bežky) sú v ponuke so zorníkmi rozdielnych typov a farieb. Zorník, teda časť okuliarov, cez ktorú vidíte, hrá dôležitú úlohu pri ochrane očí a filtrovaní okolitého svetla. So správne vybraným zorníkom vám tak lyžiarske okuliare pomôžu pri lyžovaní predísť rýchlej únave očí, zhoršenému periférnemu videniu či oslneniu. 

Priepustnosť svetla alebo aký tmavý zorník si pre lyžiarske okuliare vybrať

Priepustnosť viditeľného svetla je označovaná ako VLT (Visible Light Transmission) a udáva, koľko svetla lyžiarske okuliare prepustia až k vašim očiam. Všeobecne platí, že čím je tmavší zorník, tým viac svetla filtruje.

Farebné vyhotovenie zorníkov – v čom sa líšia rôzne farby?

S priepustnosťou priezoru súvisí aj jeho farebné vyhotovenie. Modely so žltým, oranžovým alebo zlatým zorníkom sú, rovnako ako zorníky vo variáciách ružovej, vhodné čoby lyžiarske okuliare do hmly a zlých svetelných podmienok. Tmavohnedé, zelené a ďalšie tmavé odtiene sa naopak využívajú v jasných podmienkach.

Fotochromatické lyžiarske okuliare menia zatemnenie automaticky podľa svetelných podmienok.

Okuliare na lyžovanie a tvar priezoru môžu ovplyvniť periférne videnie

Tvar priezoru patrí medzi najdôležitejšie parametre vôbec. Či už vyberáte snowboardové okuliare, detské okuliare na lyžovanie alebo okuliare na bežky. Zorníky môžeme rozdeliť podľa tvaru zakrivenia na cylindrické a sférické.

!! PRENAJMITE SI KOMPLETNÚ LYŽIARSKU VÝSTROJ OD 70,-€ NA CELÚ SEZÓNU !!